Przyrodnicza tablica interaktywna nagrodą za projekt „Chrońmy dziuplaki”

Utworzono dnia 13.02.2015, 21:34

30 października 2014r. w Mazowieckim Ośrodku Geograficznym Uniwersytetu Warszawskiego w Murzynowie z rąk zastępcy dyrektora Mazowieckiego Zespołu Parków Krajobrazowych odebraliśmy główną nagrodę – przyrodniczą tablicę interaktywną na sztaludze oraz trzy tablice do powieszenia na ścianie za zdobycie I miejsca w konkursie edukacyjnym „Chrońmy dziuplaki”, który został zorganizowany w ramach „Programu aktywnej edukacji ochrony dziuplaków”. W konkursie uczestniczyły szkoły podstawowe znajdujące się na terenie i w otulinie Brudzeńskiego Parku Krajobrazowego oraz północnej części powiatu płockiego i miasta Płocka. Przedmiotem konkursu było wykonanie kroniki z opisem dziuplaków, sposobów ochrony oraz opisem działań uczniów podjętych w tym zakresie. Uczniowie klas IV-VI aktywnie podejmowali różnorodne działania koordynowane jak zwykle przez Szkolne Koło LOP prowadzone przez P. Anną Kostrzewę. W programie Microsoft PowerPoint wykonywaliśmy prezentacje multimedialne „Polskie dziuplaki”, które opiekun koła p. Anna Kostrzewa zaprezentowała na zajęciach przyrody. Na zajęciach terenowych wykorzystując lornetki prowadziliśmy obserwacje ornitologiczne, wyszukiwaliśmy też starych powalonych, często martwych drzew i snuliśmy przypuszczenia, jakie ptaki mogłyby tu zamieszkać, ocenialiśmy też stan zdrowotny drzew w rezerwacie „Brudzeńskie Jary” i „Sikórz” na których znaleźliśmy dziuple ptaków. Obserwowaliśmy przyloty ptaków i zasiedlenia w budkach lęgowych rozwieszonych na terenie Brudzeńskiego Parku Krajobrazowego, przy okazji porównywaliśmy budki lęgowe dla ptaków i dla nietoperzy. Ocenialiśmy też wiek, stan zdrowotny i zasiedlenie  przez ptaki drzew – pomników przyrody w Płocku, w tym Dębu Broniewskiego, platanu klonolistnego koło Katedry, dębu na Tumach. Na zajęciach terenowych w Ogrodzie Zoologicznym w Płocku zapoznaliśmy się z gatunkami ptaków dziuplastych i zasadami dostosowania odpowiedniej budki lęgowej dla każdego gatunku. Uczyliśmy się rozpoznawać ptaki wykorzystując pomoc dydaktyczną w ZOO „Jaki to ptak?”. Uczniowie wykonywali też różnorodne prace plastyczne, fotograficzne  przedstawiające sylwetki dziuplaków, opisywali ich zachowanie, występowanie, ochronę. W ten sposób zachęcaliśmy społeczność szkolną do ochrony naszych polskich przepięknych dziuplaków. Pani Anna Kostrzewa uświadomiła nam liczne zagrożenia, jakie czyhają na te ptaki oraz zapoznała nas ze sposobami ich ochrony, zachęciła nas do budowania wraz z rodzicami budek lęgowych i wieszania ich w ogródkach przydomowych. To tylko niektóre nasze działania. Część uczniów wykonane budki lęgowe przyniosła do szkoły w celu zawieszenia ich w parku przy szkole. W realizację programu włączyli się także rodzice naszych uczniów, którzy pomagali dzieciom w wykonaniu budek lęgowych, a także wspaniałej oprawy kroniki w formie dziupli.

Zaangażowanym rodzicom serdecznie dziękujemy.

Członkowie SK LOP

Lista wydarzeń w miesiącu Marzec 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.