Paweł Włodkowic

PAWEŁ  WŁODKOWIC - herbu Dołęga,  prawnik, pisarz polityczny, profesor i rektor Uniwersytetu Krakowskiego. Urodzony ok. 1370 w Brudzeniu k.Płocka. Zmarł najprawdopodobniej 2 III 1436r. Uczył się najpierw w Płocku, gdzie najprawdopodobniej przyjął święcenia kapłańskie, następnie wyjechał do Pragi, gdzie studiował na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Praskiego (1385-1393). W latach 1393-1396 odbył studia na Wydziale Prawa, dochodząc do stopnia bakałarza dekretów. Wrócił do kraju  z opinią człowieka zdolnegoi pracowitego. Wkrótce otrzymał godność scholastyka poznańskiego i kanonika płockiego. Ok. 1404 wyjechał do Padwy, gdzie kontynuował studia prawnicze pod kierunkiem wybitnego włoskiego uczonego - kard. Franciszka Zabarelli, uzyskując w 1408 licencjat dekretów. Studiował i zamieszkiwał w Padwie wspólnie z Andrzejem Łaskarzem, późniejszym biskupem poznańskim. W 1410 przybył do Krakowa i tu został promowany w 1411 lub 1412 na stopień doktora.  Już w 1412 występował w charakterze doradcy polskiej delegacji podczas arbitrażu w Budzie oraz późniejszego arbitrażu Benedykta z Makry. Akt unii polsko-litewskiej w Horodle z 2 X 1413 wskazuje, że Włodkowic był zaangażowany w jego formułowanie.

Sprawie polskiej zasłużył się jako uczestnik polskiej delegacji na Soborze w Konstancji (1414-1418), na którym skutecznie zwalczał, piórem i słowem, antypolską politykę Krzyżaków. Paweł Włodkowic obalił stawiane Polsce zarzuty. Dowiódł, że wojna prowadzona przez nasz kraj była sprawiedliwa i konieczna. W konsekwencji starań Pawła Włodkowica uchylony został niekorzystny dla Polski wyrok arbitrażowy cesarza Zygmunta Luksemburczyka z 1420,
a sprawę sporu polsko - krzyżackiego przejął papież.

Zasługi naukowe położył także Włodkowic w dziedzinie etyki społecznej oraz teorii państwa i prawa międzynarodowego. Wraz ze Stanisławem ze Skarbimierza, Benedyktem Hessem  i innymi polskimi uczonymi współtworzył krakowską szkołę prawniczą, która wypracowała polską szkołę prawa narodów.

Paweł Włodkowic zasłynął także jako wspaniały pisarz. Jego dzieła w dużej mierze są rezultatem walki toczonej przez niego przeciw Krzyżakom, ale treścią i horyzontem intelektualnym wykraczają poza konkretne wydarzenia polityczne i poza epokę, w której miały miejsce. Zawierają nowoczesną teorię prawa narodów, charakteryzują się taką uniwersalnością i mądrością proponowanych rozwiązań w zakresie praw człowieka i praw poszczególnych narodów, że do dziś nie straciły aktualności.

Paweł Włodkowic w swoim traktacie między innymi pisał:

„(…) skoro niewierni chcą żyć spokojnie wśród chrześcijan, nie należy wyrządzać im żadnej przykrości na osobach ani mieniu”;

„(…) należy tolerować Żydów, ponieważ przez ich księgi udowadniamy prawdę i wiarę naszą”;

„(…) co wprzód zajęte przez jednego, tego nie wolno zajmować drugiemu”;

„(…) prawem naturalnym było zakazane, aby kto czynił drugiemu to, co nie chce, aby jemu czyniono”;

„(…) prawo przemawia przeciw napadającym na tych, którzy chcą żyć  w spokoju”;

„Ujmowaniem, a nie okrucieństwami powinni posługiwać się ci, którzy innych mają nawracać”

Lista wydarzeń w miesiącu Marzec 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.